BCMS201209A390 RDC008
DigiKey Part Number
5262-BCMS201209A390RDC008TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-BCMS201209A390RDC008CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-BCMS201209A390RDC008DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCMS201209A390 RDC008
Description
FERRITE BEAD 39 OHM 0805 1LN
Detailed Description
39 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 6A 8mOhm
Category
Current Rating (Max)
6A
DC Resistance (DCR) (Max)
8mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Impedance @ Frequency
39 Ohms @ 100 MHz