BCMS201209A121 5A RDC015
DigiKey Part Number
5262-BCMS201209A1215ARDC015TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-BCMS201209A1215ARDC015CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-BCMS201209A1215ARDC015DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCMS201209A121 5A RDC015
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 5A 15mOhm
Category
Current Rating (Max)
5A
Manufacturer
Max Echo
DC Resistance (DCR) (Max)
15mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz