MTPD1309D3-030
DigiKey Part Number
1125-MTPD1309D3-030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTPD1309D3-030
Description
1700NM INGAAS PIN PD 0.3 AA 3MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Photodiode 1550nm Radial
Category
Responsivity @ nm
1 A/W @ 1550nm
Manufacturer
Marktech Optoelectronics
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
5 V
Series
Current - Dark (Typ)
150pA
Packaging
Bulk
Active Area
0.30mm Dia
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C