SMDJ18CA
DigiKey Part Number
4491-SMDJ18CATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMDJ18CA
Description
TVS 3KW 18VWM BiDir DO-214AB
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 102.74A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
102.74A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V