SSB-LX2500SGW
DigiKey Part Number
67-1017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSB-LX2500SGW
Description
LED LT BAR 5X10MM 2CHIP GRN DIFF
Customer Reference
Detailed Description
LED Circuit Board Indicator LED Circuit Board Indicator Bar - Single, SIP Green Diffused, White 2.2V 25mA Rectangle with Flat Top 10.00mm x 5.00mm Through Hole
Category
Millicandela Rating
25mcd
Manufacturer
Lumex Opto/Components Inc.
Viewing Angle
160°
Packaging
Bulk
Lens Type
Diffused, White
Part Status
Active
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Color
Green
Lens Size
10.00mm x 5.00mm
Wavelength - Peak
565nm
Voltage Rating
2.2V
Configuration
Bar - Single, SIP
Mounting Type
Through Hole
Current
25mA