V660LA10P
DigiKey Part Number
F5413-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V660LA10P
Description
VARISTOR 1.08KV 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.08 kV 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.188 kV
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
70J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
70 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
660 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
850 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
972 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
1.08 kV