V275LA20AP
DigiKey Part Number
F3021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V275LA20AP
Description
VARISTOR 430V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V275LA20AP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
75J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
369 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V