V20E320P
DigiKey Part Number
F3446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20E320P
Description
VARISTOR 510V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V20E320P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
273J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
750 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V