TRF600-250
DigiKey Part Number
TRF600-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRF600-250
Description
PTC RESET FUSE 250V 250MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 250V (600V Int) 250 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
1 Ohms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
7 Ohms
Series
Resistance - 25°C (Typ)
4.3 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
250V (600V Int)
Size / Dimension
0.591" L x 0.181" W (15.00mm x 4.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
250 mA
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Current - Trip (It)
850 mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
3 A