TPSMD24CA
DigiKey Part Number
18-TPSMD24CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-TPSMD24CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-TPSMD24CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMD24CA
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 77.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V