TMOV25SP275M
DigiKey Part Number
F5327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMOV25SP275M
Description
VARISTOR 430V 20KA SQUARE 25MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 20 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Square 25mm, 3 Lead
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Current - Surge
20 kA
Series
Energy
350J
Capacitance @ Frequency
1250 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Varistor Voltage (Min)
387 V
Varistor Voltage (Typ)
430 V
Package / Case
Square 25mm, 3 Lead