SZ1SMB36CAT3G
DigiKey Part Number
SZ1SMB36CAT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZ1SMB36CAT3GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZ1SMB36CAT3GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMB36CAT3G
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
Detailed Description
58.1V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Power - Peak Pulse
600W
Capacitance @ Frequency
245pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A