SZ1SMB18CAT3G
DigiKey Part Number
F11551TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11551CT-ND - Cut Tape (CT)
F11551DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMB18CAT3G
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMB
Detailed Description
29.2V Clamp 20.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZ1SMB18CAT3G Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Capacitance @ Frequency
465pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.5A