SZ1SMA18CAT3G
DigiKey Part Number
F11509TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11509CT-ND - Cut Tape (CT)
F11509DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZ1SMA18CAT3G
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 13.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
335pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.7A