SPHV24-01ETG-C
DigiKey Part Number
F6509TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6509CT-ND - Cut Tape (CT)
F6509DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPHV24-01ETG-C
Description
TVS DIODE 24VWM 50VC SOD882
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-882
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPHV24-01ETG-C Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
17pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Package / Case
SOD-882
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
50V