SMAJ170CA
DigiKey Part Number
SMAJ170CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ170CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ170CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ170CA
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
275V Clamp 1.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ170CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.5A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V