RUEF300U-2 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 18-RUEF300U-2TR-ND - Tape & Reel (TR) 18-RUEF300U-2CT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RUEF300U-2 |
Description | PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc |
Datasheet | Datasheet |
Category | Time to Trip 10.8 s |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Resistance - Initial (Ri) (Min) 20 mOhms |
Series | Resistance - Post Trip (R1) (Max) 80 mOhms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type Polymeric | Package / Case Radial, Disc |
Voltage - Max 30V | Size / Dimension 0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm) |
Current - Hold (Ih) (Max) 3 A | Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm) |
Current - Trip (It) 6 A | Lead Spacing 0.199" (5.05mm) |
Current - Max 100 A | Approval Agency CQC, CSA, TUV, UL |