RUEF300U-2
DigiKey Part Number
18-RUEF300U-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
18-RUEF300U-2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUEF300U-2
Description
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Current - Trip (It)
6 A
Lead Spacing
0.199" (5.05mm)
Current - Max
100 A