RUEF300-AP
DigiKey Part Number
RUEF300-APHFCT-ND - Cut Tape (CT)
RUEF300-APHFTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUEF300-AP
Description
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
30V
Size / Dimension
0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Current - Trip (It)
6 A
Lead Spacing
0.199" (5.05mm)
Current - Max
100 A