PSR073FS0500Z
DigiKey Part Number
5666-PSR073FS0500Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSR073FS0500Z
Description
FUSE SQUARE 500A 1.3KVAC/1KVDC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500A 1.3 kVAC 1 kVDC Fuse Square Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
1 kVDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Semiconductors
Packaging
Bulk
Approval Agency
CCC, CE, cURus, UL
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 150kA DC
Fuse Type
Square
Size / Dimension
2.953" L x 2.894" W x 3.130" H (75.00mm x 73.50mm x 79.50mm)
Current Rating (Amps)
500A