PPG102C1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 615-1045-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PPG102C1 |
Description | SENSOR RTD 1KOHM 0.24% RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 kOhms RTD Platinum (Pt) ±0.24% 3850ppm/°C Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PPG102C1 Models |
Category | Operating Temperature -50°C ~ 500°C |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Termination PC Pins |
Series | Accuracy ±0.6°C |
Packaging Bulk | Temperature Coefficient 3850ppm/°C |
Part Status Obsolete | Current 1 mA |
Resistance @ 0°C 1 kOhms | Mounting Type Through Hole |
Resistance Tolerance ±0.24% | Package / Case Radial |