PPG101B1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 615-1038-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PPG101B1 |
Description | SENSOR RTD 100OHM 0.12% RADIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 Ohms RTD Platinum (Pt) ±0.12% 3850ppm/°C Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PPG101B1 Models |
Category | Operating Temperature -50°C ~ 500°C |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Termination PC Pins |
Series | Accuracy ±0.3°C |
Packaging Bulk | Temperature Coefficient 3850ppm/°C |
Part Status Obsolete | Current 1 mA |
Resistance @ 0°C 100 Ohms | Mounting Type Through Hole |
Resistance Tolerance ±0.12% | Package / Case Radial |