AQ33-01FLTG
DigiKey Part Number
18-AQ33-01FLTGTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-AQ33-01FLTGCT-ND - Cut Tape (CT)
18-AQ33-01FLTGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ33-01FLTG
Description
TVS DIODE 33VWM 68.5VC SOD323FL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68.5V Clamp 20A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-323FL
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
180pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Package / Case
SC-90, SOD-323F
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
68.5V