AK15-076C
DigiKey Part Number
F6590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK15-076C
Description
TVS DIODE 76VWM 150VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
150V Clamp 15000A (15kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AK15-076C Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
15000A (15kA) (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
10000pF @ 10kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
76V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
85V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
150V