AK10-380C
DigiKey Part Number
F5938-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AK10-380C
Description
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
520V Clamp 10000A (10kA) (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AK10-380C Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
2000pF @ 10kHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
380V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
401V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
520V