60R040XPR
DigiKey Part Number
F5560CT-ND - Cut Tape (CT)
F5560TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
60R040XPR
Description
PTC RESET FUSE 60V 400MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 400 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
3.8 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
550 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
1.29 Ohms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.299" Dia x 0.122" T (7.60mm x 3.10mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
400 mA
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Current - Trip (It)
800 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A