5.0SMDJ40CA-T7
DigiKey Part Number
F11456TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11456CT-ND - Cut Tape (CT)
F11456DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ40CA-T7
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 77.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ40CA-T7 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V