3425L200/60MR
DigiKey Part Number
18-3425L200/60MRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-3425L200/60MRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-3425L200/60MRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3425L200/60MR
Description
3425L PPTC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V 2 A Ih Surface Mount Nonstandard SMD
Category
Time to Trip
10 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
200 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Max
60V
Size / Dimension
0.341" L x 0.250" W (8.65mm x 6.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
2 A
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)
Current - Trip (It)
4 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
20 A