1.5KE18A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 1,446
Datasheet
25.2V Clamp 60.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE18A-B
DigiKey Part Number
1.5KE18A-BLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE18A-B
Description
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15.3V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
25.2V