1.5KE120CA
DigiKey Part Number
F6598TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6598CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE120CA
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
165V Clamp 9.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE120CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
114V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
165V