047706.3MXP
DigiKey Part Number
F2991-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
047706.3MXP
Description
FUSE CERM 6.3A 500VAC 400VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.3 A 500 V 400 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 500A DC
Part Status
Active
Melting I²t
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
cULus, PSE, SEMKO
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC
500 V