0466.125NR
DigiKey Part Number
F1450TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1450CT-ND - Cut Tape (CT)
F1450DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0466.125NR
Description
FUSE BRD MT 125MA 125VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
125 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0466.125NR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
4.0E-4
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
4 Ohms