0402L050SLKR
DigiKey Part Number
F5759TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5759CT-ND - Cut Tape (CT)
F5759DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402L050SLKR
Description
PTC RESET FUSE 6V 500MA 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 6V 500 mA Ih Surface Mount 0402 (1005 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
40 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
400 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
0402 (1005 Metric), Concave
Voltage - Max
6V
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
500 mA
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)
Current - Trip (It)
1 A
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
50 A