0304.080HR
DigiKey Part Number
F8233TR-ND - Tape & Reel (TR)
F8233CT-ND - Cut Tape (CT)
F8233DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0304.080HR
Description
FUSE BRD MNT 80MA 277VAC/DC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80mA 277 VAC 277 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
Category
Voltage Rating - DC
277 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Hazardous Locations
Series
Features
Intrinsically Safe
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Approval Agency
cURus, EX
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Mounting Type
Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Fuse Type
Board Mount
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Current Rating (Amps)
80mA
Size / Dimension
0.538" L x 0.237" W x 0.244" H (13.67mm x 6.03mm x 6.19mm)
Voltage Rating - AC
277 VAC