JLLS040.TXP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-JLLS040.TXP-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | JLLS040.TXP |
Description | FUSE CARTRIDGE 40A 600VAC/300VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40A 600 VAC 300 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage Rating - DC 300 VDC |
Packaging Box | Class T |
Part Status Active | Approval Agency CE, CSA, UL, UR |
Mounting Type Bolt Mount | Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA AC, 20kA DC |
Fuse Type Cartridge | Package / Case Cartridge, Non-Standard |
Current Rating (Amps) 40A | Size / Dimension 0.994" Dia x 1.562" L (20.60mm x 39.70mm) |
Voltage Rating - AC 600 VAC |