LTW-020ZDCG
DigiKey Part Number
160-2258-2-ND - Tape & Reel (TR)
160-2258-1-ND - Cut Tape (CT)
160-2258-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTW-020ZDCG
Description
LED WHITE 2PLCC SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
White LED Indication - Discrete 3.25V 2-SMD, PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.25V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
110°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Package / Case
2-SMD, PLCC
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Lens Color
Yellow
Size / Dimension
3.80mm L x 1.20mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.62mm