KGM15ACG1E102FT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 26,339
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
Direct
KEMET
YAGEO
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
KEMET
TDK
TDK
YAGEO
1000 pF ±1% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
KGM15ACG1E102FT
DigiKey Part Number
478-KGM15ACG1E102FTTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM15ACG1E102FTCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM15ACG1E102FTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM15ACG1E102FT
Description
CAP CER 1000PF 25V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM15ACG1E102FT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)