1206AA101JAT1A
DigiKey Part Number
478-12847-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-12847-1-ND - Cut Tape (CT)
478-12847-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206AA101JAT1A
Description
CAP CER 100PF 1KV C0G/NP0 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206AA101JAT1A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)