0805YC105KAT4A
DigiKey Part Number
478-KGM21AR71C105KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM21AR71C105KLCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM21AR71C105KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805YC105KAT4A
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
0805YC105KAT4A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)