KUSBX-MM-CS1-B30TR
DigiKey Part Number
2092-KUSBX-MM-CS1-B30TR-ND - Tape & Reel (TR)
2092-KUSBX-MM-CS1-B30CT-ND - Cut Tape (CT)
2092-KUSBX-MM-CS1-B30DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUSBX-MM-CS1-B30TR
Description
USB TYPE C SOCKET, MID MOUNT, BL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KUSBX-MM-CS1-B30TR Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Kycon, Inc.
Number of Ports
1
Series
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A, 6.25A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Rated
30V