1210Y1000104KNT
DigiKey Part Number
1608-1445-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1445-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1445-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210Y1000104KNT
Description
CAP CER 0.1UF 100V X8R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1210Y1000104KNT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Series
Applications
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)