AA4008VRBB1S
DigiKey Part Number
754-2176-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-2176-1-ND - Cut Tape (CT)
754-2176-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA4008VRBB1S
Description
LED BLUE CLEAR CHIP SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Blue LED Indication - Discrete 3.3V 2-SMD, J-Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Configuration
Standard
Supplier Device Package
Lens Color
Colorless
Size / Dimension
4.00mm L x 1.40mm W
Lens Transparency
Clear
Height (Max)
0.90mm