T521X476M035ATE030
DigiKey Part Number
399-5937-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5937-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5937-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T521X476M035ATE030
Description
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 30mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T521X476M035ATE030 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
35 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100kHz