PFR5221H100J11L4BULK
DigiKey Part Number
399-7684-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFR5221H100J11L4BULK
Description
CAP FILM 220PF 2.5% 100VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 pF Film Capacitor 63V 100V Polypropylene (PP) Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFR5221H100J11L4BULK Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±2.5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
100V