KF1002-08P-R0-GLG-DFT-02B
KF1002-08P-R0-GLG-DFT-02B
KF1002-08P-R0-GLG-DFT-02B
DigiKey Part Number
5912-KF1002-08P-R0-GLG-DFT-02B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KF1002-08P-R0-GLG-DFT-02B
Description
DIP SW, PIANO TYPE, 8POS, LONG A
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 8 Position Through Hole, Right Angle Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
Height Above Board
0.378" (9.60mm)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
8
Current Rating (Amps)
25mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
24VDC
Length
0.862" (21.89mm)