Image for SM16B-PBDSS-TF is not available
SM16B-PBDSS-TF
DigiKey Part Number
455-SM16B-PBDSS-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-SM16B-PBDSS-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
455-SM16B-PBDSS-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM16B-PBDSS-TF
Description
CRIMP-STYLE 2.0MM DOUBLE-ROW/SEC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.079" (2.00mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Insulation Height
0.256" (6.50mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Shape
Rectangular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Current Rating (Amps)
3A