Q 40,0-JXS11-8-10/20-T1-FU-LF
DigiKey Part Number
1908-Q400-JXS11-8-10/20-T1-FU-LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1908-Q400-JXS11-8-10/20-T1-FU-LFCT-ND - Cut Tape (CT)
1908-Q400-JXS11-8-10/20-T1-FU-LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q 40,0-JXS11-8-10/20-T1-FU-LF
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 8pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency
40 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Stability
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Base Product Number
Load Capacitance
8pF