DX07S024JJ4R1300
DX07S024JJ4R1300
USB Type-C Connectors DX07 Series
DX07S024JJ4R1300
DigiKey Part Number
670-2869-2-ND - Tape & Reel (TR)
670-2869-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07S024JJ4R1300
Description
CONN RCP USB3.1 TYPEC 24P SMD RA
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Right Angle; Through Hole
EDA/CAD Models
DX07S024JJ4R1300 Models
Category
Features
Board Lock
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A
Voltage - Rated
48V