IXTT16N50D2
DigiKey Part Number
238-IXTT16N50D2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTT16N50D2
Description
MOSFET N-CH 500V 16A TO268
Manufacturer Standard Lead Time
49 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel, Depletion Mode 500 V 16A (Tc) 695W (Tc) Surface Mount TO-268AA
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
240mOhm @ 8A, 0V
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
199 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5250 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
695W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
TO-268AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
0V