IXTQ110N055P | |
|---|---|
DigiKey Part Number | IXTQ110N055P-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IXTQ110N055P |
Description | MOSFET N-CH 55V 110A TO3P |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 55 V 110A (Tc) 390W (Tc) Through Hole TO-3P |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 76 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±20V |
Packaging Tube | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2210 pF @ 25 V |
Part Status Obsolete | Power Dissipation (Max) 390W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Through Hole |
Drain to Source Voltage (Vdss) 55 V | Supplier Device Package TO-3P |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13.5mOhm @ 500mA, 10V |